Nerezová oceľ

Nerezová oceľ

Vychádzajúc z unikátnych vlastností nerezovej ocele si naše nerezové zábradlia zachovajú svoju pôvodnú krásu, na prakticky časovo neobmedzenú dobu. Nerezová oceľ, na rozdiel od obyčajnej ocele, nehrdzavie, je tvarovo i povrchovo stabilná a zároveň nenáročná na údržbu. Nerezové zábradlia sú v súčasnosti nielen estetickým, ale aj bezpečnostným doplnkom ktorejkoľvek modernej stavby. Nerezová oceľ (antikor alebo inox) je typ ocele, ktorá sa používa v chemickom priemysle, potravinárskom priemysle a najme v jadrovom priemysle. Tento typ ocele je vysoko legovaný prevažne chrómom, niklom, mangánom či inými prísadami. Aby bolo dosiahnuté nerezovej ocele, potrebuje oceľ obsahovať minimálne 12% chrómu. Ten následne oxiduje s atmosférou a vytvára pasívnu vrstvu na povrchu kovu. Najväčšou výhodou tohto typu ocele je to, že nekoroduje.

Nerezová oceľ, rozdelenie

  • Feritické Tento typ nehrdzavejúcich ocelí obsahuje minimálne 12% chrómu takmer žiadny uhlík zvyčajne menej ako 0,1% a z pravidla žiadny nikel. 409, vhodné pre automobilový priemysel na výrobu výfukov či katalyzátorov. 430, väčšinou sa používa v kuchynskom vybavení. 441, vysoko pevnostná oceľ s tepelnou odolnosťou až do 850 °C, ktorý je ideálny k automobilovým motorom. Hlavnou výhodou týchto ocelí je hlavne nižšia cena týchto ocelí oproti austentickým nerezovým oceliam a vysoká odolnosť voči korózii.
  • Austentické Tento typ nerezovej ocele je najčastejšie používaným typom nerezu. Bežne obsahuje aspoň 18% chrómu a minimum niklu a uhlíka. Oproti feritickým nerezovým oceliam je cena týchto kovov výrazne vyššia a to práve kvôli obsahu niklu v zmesi. Je extrémne odolná voči hrdzaveniu a veľmi dobre sa čistí. Bežné využitie týchto ocelí je tak ako u bežných nerezí v chemickom priemysle ale využívajú sa aj v energetike a pri výrobe čerpadiel, nožov a chirurgických nástrojov. 304/304, často používaný pre potrubia a nádoby s extrémne korozívnymi kvapalinami. Používa sa v priemysle a to hlavne pri chemickom, ťažnom, potravinárskom a farmaceutickom priemysle. Tiež je vhodná na výrobu príborov, či dresov. 318/316L, podobná ako 304, naviac obsahuje o niečo málo viac molybdénu a ešte viac zlepšuje antikorózne vlastnosti. Použitie je rovnaké ako pri 304. 309/310, oproti 304 obsahuje aj viac chrómu aj viac niklu. Dôsledkom je vyššia cena ale aj väčšia odolnosť voči oxidácii, používa sa hlavne pri peciach.
  • Martenzitická Používa sa hlavne tam, kde je požadovaná extrémna pevnosť. 410, bežná martenzická ocel, určená do mierne korozívneho prostredia. 420, základný priemyselný variant. 420C, tepelne upravená pre dosiahnutie veľmi vysokej tvrdosti, určenej hlavne na výrobu nožov. 431, perfektné antikorózne prostriedky a veľmi tvrdá zmes.
  • Duplexná Už z názvu vyplýva, že sa jedná o kombináciu dvoch typov nerezových ocelí a to feritických a austentických, kde sú kombinované výhody obidvoch typov a preto sa využívajú len v špeciálnych prípadoch. S32550, používa sa vo veľmi korozívnych prostrediach s morskou vodou či kyselinami, veľmi pevná odolnosť proti obrusovaniu. S31803, perfektná pevnosť a väčšia odolnosť voči hrdzaveniu ako má 316L. S32304, používa sa pri stavbe lodí, ťažobnom či energetickom prostredí.