
Druhy skla používané v stavebníctve:
Sklo laminované VSG
Tepelne spevnené sklo – TVG, prechádza špeciálnou tepelnou úpravou. Toto spracovanie mu dodáva odolnosť proti mechanickému a tepelnému namáhaniu, ktoré je výrazne väčšie ako u bežného chladeného skla. Pri rozbití sa sklo rozpadne na kusy veľkých rozmerov.
Tepelne tvrdené bezpečnostné sklo – ESG, tepelne spracované základné sklo FLOAT, ktoré po procese tepelnej úpravy získa nové rozloženie vnútorného napätia. Po ohriatí na teplotu okolo 620 °C a následnom rýchlom ochladení vzduchovou sprchou zostane vnútorná časť teplá a na povrchu dochádza k prudkému ochladeniu. Po tejto tepelnej úprave skla zostane vo vnútri ťažné pnutie, zatiaľ čo na povrchu vznikne tlakové napätie. Nové rozloženie napätia má vplyv na podstatnú zmenu vlastností skla, sklo získa odolnosť proti nárazu, zvýši sa jeho pevnosť a tepelná odolnosť.
Sklo laminované VSG
Sklo laminované VSG – Vrstvené sklo a vrstvené bezpečnostné sklo – VSG, sklo zložené z dvoch alebo viacerých vrstiev Float, ESG alebo TVG skla (alebo ich kombináciou) rovnakej alebo rôznej hrúbky spojených bezpečnostnou fóliou hrúbky 0,4 alebo 0,8mm prípadne ich násobkom. Vrstvené bezpečnostné sklo VSG je vynikajúcim prvkom pre bezpečnostné zasklievanie otvorov v stavebných konštrukciách a dá sa použiť aj v najnáročnejších architektonických návrhoch pri použití v horizontálnej, vertikálnej alebo šikmej polohe.
Vrstvené sklo sa vyrába plošným spojením dvoch a viac vrstiev skla s jednou alebo niekoľkými vrstvami fólie s vysokou pevnosťou, adhéziou a elasticitou. Pri rozbití vrstveného skla črepiny zostávajú na fólií, čím sa znižuje alebo úplne vylučuje poranenie osôb. Pri vhodnej skladbe je vrstvené bezpečnostné sklo schopné klásť značný odpor aj pri opakovaných násilných útokoch…
Sklo laminované VSG zloženie skla
Sklo laminované VSG – štandardné výrobné zloženia vrstveného skla:- 3.3.1. – 3.3.2.
- 4.4.1. – 4.4.2.
- 5.5.1. – 5.5.2.
- 6.6.1. – 6.6.2.